Prečo sú SSL certifikáty dôležité?

SSL certifikáty sú dnes horúcou a často skloňovanou témou.Aktuálne má približne 1 percento domén SSL certifikát.

Ale čo to vlastne SSL certifikát je a na čo sa používa?

Jedná sa o cerfikát, ktorý môže doména získať.To, že má doména SSL certikát spoznáme ľahko podľa zeleného riadku a toho že jej adresa začína https://… Primárny dôvod, prečo sa SSL certifikáty používajú, je šifrovanie dát.Pokiaľ má web, ktorý si prezeráte, SSL certifikát je spojenie medzi vaším počítačom a serverom šifrované najčastejšie protokolom TLS 1.2. V praxi to znamená, že ak by vám chcel niekto odcudziť dáta, tak by musel výmenu dát medzi vaším počítačom a serverom rozšifrovať.Rozšifrovať takýto certifikát je veľmi ťažké a ak nie ste prezident, tak sa o to nikto nebude snažiť. Daľším dôvodom, prečo sa SSL certifikáty používajú, je dôveryhodnosť.Je jasné, že ľudia viac dôverujú stránke so zeleným riadkom a nápisom Secure (zabezpečené) ako stránke, ktorá tento nápis nemá.

Je potrebné mať SSl certifikát?

Záleží to od kategórie vášho webu. Ak máte osobné stránky, tak to nevyhnutné nie je. Ovšem moderné a seriózne e-shopy sa bez neho nezaobídu. Nielenže vzbudzuje v zákazníkoch dôveru, ale aj chráni dôležité údaje ako číslo kreditnej karty, atď. Podľa môjho názory by mali mať SSl všetky stránky, pretože je dôležité chrániť si súkromie. Ako ste si iste všimli, www.rttv.science aj rttv.sk SSL majú.

Ako SSL certifikát získať?

Sú dve cesty ako získať SSL. Tá  prvá je, že si ho kúpite a potom nainštalujete na svoj web. Takéto certifikáty rešpektuje 99 percent prehliadačov. Druhá možnosť je získať bezplatný let’s encrypt certifikát. Takýto certifikát je legálny a má rovnaké vlastnosti ako platený. Jediný problém je,  že ho niektoré prehliadače neakceptujú, ale väčšina najväčších prehliadačov ho podporuje (chrome,mozzila,opera). Získať let’s encrypt môžete od svojho poskytovateľa hostingu.

Vyjadrite svoj názor k článku:

3 thoughts on “Prečo sú SSL certifikáty dôležité?

  1. At this time it appears like WordPress is the top
    blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is
    that what you’re using on your blog?

Komentáre sú uzavreté.